ענת לוי | סופרת

"כל אחד זקוק למישהו שיראה אותו.
שיבחין שקר לו, שיעטוף אותו, שירפא את כאביו וירחיב את הטווח שלו. שיעזור לו להבין שהתנועה צריכה לבוא מבפנים. שצריך ללמוד לעשות אותה גם בלי להישען, אבל שהוא שם תמיד, אם בכל זאת צריך להישען".

יש דברים שלא מוכרחים לנסות

״אני חייבת להסניף אותך. התמכרתי. מתי אני יכולה לקבל את המנה שלי?" לרונית לא היתה שום סיבה לחשוד שבעלה אבישי מנהל רומן. היא חשה אהובה ומוערכת, והמשפחה שבנתה איתו היתה כל מה ששאפה אליו בחיים. אבל ברגע אחד, שבו גילתה על צג הטלפון הנייד שלו את ההודעה הזאת, שלא הותירה בלבה ספק, הכול השתנה. אז מה עושים עם בגידה? עם הפגיעה באמון שמערערת את אמות הסִפים של החיים המשותפים ומעלה תהיות על העבר וגם על העתיד? מוחלים? מפרקים? האם משבר זוגי יכול להיות מקור לחיזוק ולתיקון או שהטלטלה העזה תפריד ותגדע את חיי המשפחה כפי שהיו? רונית ואבישי הם אנחנו. ואם לא אנחנו, אז השכנים ממול.

שנת היובל

בריצת בוקר סתווית בסנטרל פארק נתקלת יעל ביובל, האקס המיתולוגי ששבר את ליבה כשנפרדו במהלך טיול בהודו לפני שלושים שנה. המפגש המקרי עם אהבת חייה, שנים ספורות לאחר שהתאלמנה מבעלה אמיר ורגע לפני יום הולדתה החמישים, מטלטל את עולמה. הוא מצית בה ערגות נשכחות וסוחף אותה אל תוך סערת רגשות ויצרים, המאירה באור חדש את כל מה שחשבה על חייה, על הבחירות שעשתה ועל עצמה. האם תצליח יעל להשיב את מחוגי הזמן לאחור, לתקן את משגי העבר ולזכות בהזדמנות נוספת לחיים שהחמיצה? האם יכולה אהבת נעורים המתלקחת מחדש לבעור מבלי לשרוף את כל אשר נקרה בדרכה? האם המפגש המחודש יחזיר את יעל לחיות בתשוקה ולגלות מה נכון עבורה?

נעים מאוד

"כנראה שלא הייתי מגיעה לכתוב פרוזה אלמלא נסעתי למסע בהודו בגפי לכבוד חגיגת יום הולדתי ה- 50. ערב נסיעתי בעלי פתח לי חשבון פייסבוק והפוסטים שכתבתי מהודו זכו לתגובות נלהבות. אנשים הפצירו בי להוציא את הפוסטים הללו כספר ושיבחו את כישרון הכתיבה מה שגרם לי לחשוב שאולי זה השינוי שנכון לי לעשות במסגרת שנת היובל שלי. החלטתי ללכת ללמוד ובחרתי להשתתף בסדנאות הכתיבה של אשכול נבו ואורית גידלי. תוך כדי הסדנאות חצבתי מתוכי סיפור שרצה כנראה להסתפר עוד קודם. רומן הביכורים שלי "שנת היובל" יצא לאור בשנת 2019 ומכר אלפי עותקים. בשנת 2021 יצא לאור ספרי השני "יש דברים שלא מוכרחים לנסות שגם הוא זכה לתשבחות רבות. הגילוי של הכתיבה הספרותית שינה את חיי."

קוראות וקוראים כתבו על הספרים

מירב הולנדר, קבוצת צומת ספרים בפייסבוק
קרא עוד
"התחלתי לקרוא אותו כשעתיים לקראת צאת שבת, ולא עזבתי עד שסיימתי. קריאה רצופה , למעט פה ושם הילדים , כוס קפה: ישבתי מרותקת , מחוברת, בולעת את המילים והעלילה. נשאבתי פנימה מהר כי השפה של ענת לוי הכניסה אותי ישירות ללב הסיפור וללב שלי, ומצאתי עצמי עוברת את הדרך עם ״רונית״ ו״אבישי״ כאילו אני חלק מהם."
ד"ר קובי נוה (סיסקו)
קרא עוד
"הספר מרתק, כתוב בכישרון כתיבה בולט, באופן קולח ובווירטואוזיות. הנגיעות של הקולינריה העיראקית ואחרות השיבו אלי זכרונות מימים ימימה האצורים בתוכי. דרך משפחה אחת, "משפחת ישראלי", מגולל הספר את תהפוכות הגורל, צפונותיו ותעתועיו וכמובן את מורכבות חיי הנישואין וההורות. כאב, חמלה, אמפתיה ושכול מופיעים במזיגה אחת. יש בספר תיאור פלסטי ונאמן של החיים עם העליות והמורדות שלהם. בין השיטין מבצבצת ושזורה הבנה פסיכולוגית ופדגוגית מרשימה של נפש הילד והתפתחות הדינמיקה המשפחתית. המטאפורות מעניינות ושנונות והארוטיקה מדודה ומסקרנת. מורכבות ההורות, התסכול ורגשי האשמה האינטגרליים מעוררים הזדהות וכמובן התהייה הנצחית של אילו הייתי... הספר מציף גם את שאלת מיליון הדולר: מיהו ההורה הטוב וכיצד כולנו, יהיו כוונותינו טובות ככל שיהיו, ניכשל פה ושם בדרך חתחתים זו. אהבתי את הסוף האופטימי ממנו עולה שאפשר גם אפשר, הן למחול והן לצמוח גם מתוך כאב ומשבר. לבסוף, אילו כולם היו משכילים להבין מראש "שיש דברים שלא מוכרחים לנסות" אז...
אפי, בבלוג מדף הספרים של אפי
קרא עוד
"יש דברים שלא מוכרחים לנסות" הוא בדיוק מה שהייתי צריכה כדי לצאת ממשבר הקריאה בו הייתי. הוא קולח באופן טבעי ומסופר היטב. הדמויות שלמות ובעלות עומק והעלילה רציפה ומרתקת. הכתיבה הנהדרת מתארת באומץ משבר זוגי שהרגיש מאד אותנטי וגרם לי לצחוק ולהזיל דמעה במידה הנכונה. העלילה חושפת ללא כחל וסרק את הזעזוע שהבגידה מחוללת במערכת היחסים הזוגית".
גלית, אתר עברית
קרא עוד
יש דברים שלא מוכרחים לנסות הוא סיפור מהחיים, כתוב ביד אמנית, לא פוסח על כל הרבדים שבחיים. השפה עשירה, קולחת ואמיתית. הנאה צרופה
איילה קריזל
קרא עוד
יש דברים שלא מוכרחים לנסות: התיאורים בספר הכניסו אותי לתוך הסצינות במהירות שיא וגרמו לי לקרוא גם במצבים בהם אני בדרך כלל לא קוראת (ותאמינו לי שאין הרבה כאלה). נסחפתי לתוך המערבולת, לתוך הגלים שמאיימים לפרק ולהטביע את רונית ולא יכולתי להניח את הספר מהיד.
דפי ויטלה בן בסט
קרא עוד
שנת היובל: ספר רומנטי וסוחף שקשה לעזוב. במיוחד אם את בסביבות הגיל. הרבה תובנות על אהבה ראשונה, ועל חיי השיממון של הזוגיות.. הרבה ניו יורק, הרבה תאורי לבוש ונוף, וגם תאורי מחשבות שכתובים טוב ממש. ממליצה בחום.
דינה סבן
קרא עוד
שנת היובל: "אהבתי את הסיפור, אוהבת מאוד את הכתיבה של ענת לוי, אהבתי את הסוף הלא ברור, ממש כמו החיים. אף פעם לא יודעים אם כן או לא, סימן השאלה תמיד שם".
שני ויסלברג
קרא עוד
מה עוד צריך בחורף הזה? ספר טוב, רומנטי, סוחף, מרגש שאפשר לקרוא מתחת לפוך ולהתענג. שנת היובל מאת ענת לוי הוא רומן סקסי וסוחף שבוער בידיים.
רן הלר
קרא עוד
שנת היובל: הספר עצמו ממכר, קראתי אותו בשקיקה, לא יכולתי להניח אותו מידי. ביום אחד קראתי 120 עמודים וביום השני קראתי 196 עמודים ובזה סיימתי את הספר. הכתיבה מעולה, כתובה ביד אומן, מעוררת אמפתיה כלפי הדמויות, ממחישה את מה שקורה בספר כאילו זה קורה כאן ועכשיו ויש לי חשק לקרוא ספרים נוספים של ענת לוי. ספר מופלא, חובה לקרוא. אני ממליץ עליו בחום. אם עוד לא קראתם, אז רוצו לקרוא.
אירה יעקב
קרא עוד
שנת היובל: לסיכום, הערת שוליים, את ענת לוי אני מכירה כעורכת דין ברמה מקצועית מעולה. הספר, כפי שכתוב בכריכה הינו "רומן חושני ונועז". לא אכחיש, שמוזר קצת לקרוא רומן חושני ונועז של מי שאני מכירה במסלול חיים אחר מזה של קוראת ספרים, דהיינו במישור המקצועי. אבל, הספר כתוב כל כך טוב, שמהר מאד את שוכחת שאת קוראת "רומן חושני ונועז" של ענת לוי, שאת מכירה, ואת פשוט קוראת ספר טוב של ענת לוי, הסופרת.
הקודם
הבא

על ההרצאה שלי - הניסים שמתרחשים כשמנסים

אני מרצה ותיקה עם שנים רבות של ניסיון באקדמיה וגם לא מעט שעות של הצגת טיעונים בבתי משפט. אבל מבחינתי ההרצאה על ״הניסים שמתרחשים כשמנסים״ היא שליחות. כי היא מאפשרת לי לרתום אל עגלת ההתנסות והשינוי קהל גדול ולהוביל אותו לנתיב חדש ומיטיב. ההרצאה מתאימה לכל פורום.

כתבו אלי